تکنولوژی بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین چیست؟

رمزارزها، یک واحد پول، یک ارز دیجیتال، یک روش برای خرید و فروش اجناس و یا حتی وسیله‌ای برای انجام معاملات هستند. این رمزارزها با استفاده از تکنولوژی بلاک چین می‌توانند مبالغی به ارزش میلیاردها دلار را در عرض چند ثانیه یا چند ساعت در سراسر دنیا جابه‌جا کنند. بلاک چین در واقع مانند یک «دفتر ثبت» عمل می‌کند. دفتری که همیشه و همه‌جا قابل دسترس است. در این دفتر عموماً تاریخ‌ها، جزئیات معاملات، مقدار تراکنش‌ها و… به ثبت می‌رسد. تمامی این اعمال توسط کاربران و بدون دخالت هیچ نهاد یا فردی انجام می‌شود.

مجموع اطلاعات مذکور توسط کاربران به مراکز یا همان سرورها ارسال می‌شود. این سرورها دیتاها را ذخیره می‌کنند و دسترسی آن را تنها برای کاربر اصلی قرار می‌دهند. همانطور که پیش‌تر عنوان کردیم، تکنولوژی بلاک چین دارای امنیت بالا‌ی درون شبکه‌‍ای است. بنابراین امکان ندارد که توسط هیچ فرد، نهاد و یا حتی کشور خاصی تحت کنترل در بیاید.

واحدهای بلاک چین:

بلاک چین از واحد هایی به نام بلاک تشکیل شده است که اطلاعات آن به طور معمول، هر 8 دقیقه به تصویب کل ماینرها می‌رسد. این داده‌ها بعد از تایید به صورت واحدهایی متصل به هم، به سرورها منتقل می شوند. بلاک‌ها از اطلاعاتی مانند آدرس کیف پول شما، مقدار رمزارز جابه‌جا شده، تاریخ و ساعت تراکنش‌ها تشکیل شده است. تمامی تراکنش‌ها قبل از ثبت، به صورت کامل توسط ماینرها بررسی می‌شوند، که این بررسی در 8 الی 12 لایه صورت می‌گردد. اگر در هر یک از این لایه‌ها خطایی رخ دهد، این تراکنش غیرقانونی شناخته شده و در بلاک‌ها به ثبت نمی‌رسد.

یکی از فواید منحصر‌به ‌فرد تکنولوژی بلاک چین این است که کارمزد این تراکنش‌ها در بستر بلاک چین بسیار پایین است. برای ثبت تراکنش‌ها در بلاک، شما باید مقدار ناچیزی را به صورت کارمزد پرداخت کنید. در هر بلاک مقدار محدودی از تراکنش‌ها ثبت می‌گردد. هرچه مقدار کارمزد شما بیشتر باشد، تراکنش شما سریعتر در بلاک ثبت خواهد شد. البته اگر کارمزد شما کم است این موضوع نباید شما را نگران کند. چرا که ظرفیت بلاک‌ها به نحوی طراحی شده است که کاربران می‌تواند تمام تراکنش‌ها را در آن به ثبت برسانند.

مزیت‌های بلاک چین:

بلاک چین یکی از عجیب‌ترین تکنولوژی‌هایست که تاریخ بشر به خود دیده است. این تکنولوژی علاوه بر این که درگاه‌های پرداخت مطمئنی که دارد، یکی از بهترین ابزارهای ثبت سند به شمار می‌آید. جالب است بدانید که این بستر بدون توجه به جنسیت، ملیت، رنگ پوست و موقعیت جغرافیایی، به شما فرصت استفاده از پیشرفته‌ترین فناوری را می‌دهد.

 

همه چیز درباره تکنولوژی بلاک چین

همه چیز درباره تکنولوژی بلاک چین

 

اگر نیازمند به خدمات پزشکی و سلامت دارید:

یکی از کارایی‌هایی که برای استفاده از تکنولوژی بلاک چین در زندگی روزمره می‌توان در نظر گرفت؛ این است که شرکت های پزشکی، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و شرکت‌های بیمه می‌توانند از آن به عنوان بستری جهت ثبت داده‌های پزشکی استفاده کنند. از فواید این امر می توان به قابل دسترس بودن این اطلاعات در هر مکان و هر زمان اشاره کرد. در این صورت شما در هر کشوری باشید پرونده پزشکی خود را به همراه دارید. بنابراین اگر دچار هر عارضه‌ای شوید، با استفاده از تکنولوژی بلاک چین اطلاعات دقیقی از وضعیت سلامت خود را می‌توانید در اختیار پزشکان قرار دهید.

یکی دیگر از فواید بلاک چین این است که شما می‌توانید اطلاعات مالکیت خانه، خودرو و اشیاء گران‌بهای خود را درون آن بارگزاری کنید. این امر شما را از خطرات احتمالی، مانند تحرق سند یا گم شدن آن، به دور می‌دارد. همچنین می توانید برای ذخیره‌ی اطلاعات شناسایی خود از این تکنولوژی استفاده کنید.

 

همه چیز درباره تکنولوژی بلاک چین

همه چیز درباره تکنولوژی بلاک چین

 

اگر هنرمند هستید:

از آرمان‌های این تکنولوژی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که می‌خواهد بستری را برای مردم سراسر جهان ایجاد کند که همه‌ی اعضا درون آن حق امتیاز برابر داشته باشند. علاوه بر این هنرمدان می‌توانند از این تکنولوژی برای فروش آثار خود استفاده کنند. این امر با تکنولوژی NFT (زیرمجموعه‌ی تکنولوژی بلاک چین)، امکان پذیر است. در آن هنرمندان می‌توانند آثار خود را به صورت مزایده به فروش برسانند. شیوه‌ پرداختی خرید آثار معمولا از طریق رمزارزها صورت می‌گیرد. شما می‌توانید مقدار رمزارزی را که از فروش آثار خود به دست آورده‌اید را در صرافی‌های معتبر، به واحد پولی تبدیل کنید.

قراردادهای هوشمند، یکی از خارق‌العاده‌ترین فواید تکنولوژی بلاک چین است که تا به حال مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. شما با استفاده از زبان های برنامه نویسی SolidiTy و JavaScript  می‌توانید قرار دادهایی را به صورت کد گذاری شده طراحی کنید که طرفین قرارداد می‌توانند با استفاده از حق‌رای خود، قرارداد را عقد یا لغو کنند. این امر می‌تواند در هر مکان و زمان صورت گیرد.

آیا امکان دارد که تکنولوژی بلاک چین خاموش شود؟

در 31 اکتبر سال 2008 فردی به نام ساتوشی ناکاموتو، ایده‌ی اولیه بلاک چین را به وسیله‌ی مقاله‌ای انتشار کرد. در ابتدا افراد کمی از این ایده حمایت کرده‌اند و بسیاری از دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ از به وجود آمدن این تکنولوژی احضار نگرانی کرده‌اند. البته این نگرانی‌ها ریشه در عدم کنترل دولت بر این تکنولوژی داشت. پس از گذشت زمان کوتاهی افراد زیادی از این تکنولوژی حمایت کردند و کامپیوترهایی را برای ذخیره‌ی اطلاعات اختصاص دادند. امروزه سطح گسترده‌ای از این کامپیوترها وجود دارد. یکی از بزرگترین کامپیوترها موجود که برای ذخیره‌ی اطلاعات استفاده می‌شود، ماهواره‌ی رادیویی شرکت IBM است. پس اگر نگران این هستید که این تکنولوژی برای همیشه خاموش شود، باید به شما بگوییم که احتمال به وقوع پیوست این امر تقریبا صفر است.

 

همه چیز درباره تکنولوژی بلاک چین

همه چیز درباره تکنولوژی بلاک چین

 

از خطراتی که می‌تواند تکنولوژی بلاکچین را تهدید کند این است که 51 درصد از تمامی حق مالکیت‌های درون شبکه به دست یک فرد یا ارگان بیافتد. در این صورت فرد می‌توانند اولویت ورودی و خروجی تراکنش‌ها را به دست بگیرد.

نتیجه‌گیری

در کل می‌توان بلاک چین را یکی از فرصت‌های قرن جدید دانست که در آن ما می‌توانیم با سازمندهی اطلاعات، روند کارهای خود را سریعتر کنیم. همچنین با استفاده از درگاه‌های پرداختی و ثبت اطلاعات می‌توانیم برای مردمان جهان فرصت برابر در انجام معاملاتبه وجود بیاوریم. تنها شرط برای استفاده از این تکنولوژی، متصل بودن شما به اینترنت است.

 

  • منبع: کتاب Blockchain Blueprint for a New Economy by Melanie Swan
  • چنانچه این مقاله برای شما جالب بود، اینجا کلیک کرده و مقالات مشابه‌ را در مجله شهرکالا مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی