انواع پنل های LCD

انواع پنل های LCD

مانیتورها از اجزای سخت افزاری بسیار مهم سیستم‌های کامپیوتری هستند. اگر در سیستم خود از بهترین و به روز‌ترین سخت افزارها استفاده می‌کنید، داشتن یک مانیتور با‌کیفیت که خروجی استاندارد و قابل قبولی به شما ارائه دهد، از مهم‌ترین اولویت‌ها است. در نتیجه، شناخت نوع مانیتور و تکنولوژی‌های به کار رفته در پنل آن، به شما کمک خواهد کرد که متناسب با کاربرد مد‌نظرتان، مانیتور خود را انتخاب کنید.

یکی از پرکاربردترین و نام آشناترین مانیتورهای حال حاضر بازار، مانیتورهای LCD هستند. مانیتورهای LCD، اولین نسل مانیتورهای تخت هستند که با تکنولوژی نمایش کریستال مایع (Liquid Crystal Display) طراحی شده‌اند. این نمایشگرها، نخستین مانتیورهایی بودند که توانستند به جایگزینی موفق برای مانیتورهای CRT تبدیل شوند. با گذشت زمان، از مانیتورهای LCD در ساخت لپ‌تاپ ها و انواع پنل‌های تخت استفاده شد. مشابه همه‌ی محصولات الکترونیکی، مانیتورها نیز در خلال پیشرفت علم و فناوری، دستخوش تغییرات بسیاری شدند. با پیشرفت علم و افزایش تقاضا برای مانیتورهای LCD، در زمان کوتاهی شاهد روند پیشرفت بسیار خوبی در نسل‌های مختلف مانیتورهای LCD بودیم. این مانیتورها متناسب با کارکردهای گوناگون (گیمینگ یا طراحی) تخصصی تر شدند و در هر نسل تلاش شد ضعف‌ها و کارکردهای نسل قبلی برطرف و قابلیت جدیدی ایجاد شود.

به دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله از مجله اینترنتی شهرکالا، تصمیم گرفتیم شما را با انواع پنل های LCD آشنا کنیم.

اول: چرا نوع پنل مانتیور مهم است؟

پنل به کار رفته در مانیتور، بسیاری از ویژگی‌های اساسی و قابلیت‌های مانیتور را تعیین می‌کند. نرخ به روز رسانی تصاویر، زمان پاسخگویی، کیفیت نمایش رنگ‌ها و زاویه دید ارائه شده توسط مانیتور، همه و همه به طور ویژه به نوع پنل به کار رفته در مانیتور و تکنولوژی ساخت آن بستگی دارد. علاوه بر این، نوع پنل در قیمت مانیتور نیز بسیار تاثیرگذار است.

 دوم: پنل LCD چگونه ساختاری دارد؟

پنل مانتیور‌های LCD، از چند لایه مختلف تشکیل شده‌، از جمله لایه نور پس زمینه (Backlight)، فیلترهای پولاریزه کننده (Polarizing Filters) و لایه کریستال مایع (Liquid Crystal) که به ترتیب مشخصی پشت سرهم قرار می‌گیرند. مولکول‌های لایه کریستال مایع چیدمان مشخصی دارند و با توجه به ولتاژی که روی آن‌ها اعمال می‌شود، به صورت فیزیکی جابه‌جا می‌شوند. چگونگی حرکت این مولکول‌ها، شدت نور خروجی و تعداد رنگ‌های اصلی را تعیین می‌کند. برای این‌که ساختار و کارکرد لایه‌های مختلف پنل‌های LCD را بهتر درک کنید، به عکس زیر توجه کنید:

پنل LCD چگونه ساختاری دارد؟

پنل LCD چگونه ساختاری دارد؟

  1. فیلتر عمودی (Vertical Filter) که پرتوهای نور را به محض ورود متقارن می‌کند.
  2. زیرلایه اول از جنس الکترود با برآمدگی‌های عمودی نور متقارن شده را بدون تغییر مسیر به لایه کریستال مایع می‌فرستد.
  3. کریستال‌های مایع رشته‌ای که چیدمان خاص خود را دارند و با عبور نور، حرکت می‌کنند.
  4. زیرلایه‌ دوم از جنس الکترود با برآمدگی‌های افقی، که نور را دریافت و به سمت فیلتر افقی ارسال می‌کند.
  5. فیلتر افقی (Horizontal Filter) که یا پرتوهای نور را عبور می‌دهد و یا مانع از عبورشان می‌شود. (ایجاد یا عدم ایجاد تصویر)
  6. یک سطح بازتاب کننده که شما تصویر نهایی از طریق آن تماشا می‌کنید.

سوم: پنل‌های LCD در چه موردی تفاوت دارند؟

آن‌چه موجب تفاوت بین پنل‌های مختلف می‌شود، تکنولوژی ساخت آن‌ها است. منظور از تکنولوژی ساخت، به طور ویژه نحوه قرارگیری و چیدمان مولکول‌های کریستال مایع در مواجهه با ولتاژهای گوناگون است. ویژگی‌ای که نوع پنل به کار رفته در مانیتور شما را تعیین می‌کند.

چهارم: انواع پنل‌ها کدام هستند؟

با توجه به نحوه قرارگیری و جابه‌جایی مولکول‌های کریستال مایع، انواع پنل‌های LCD در 3 دسته مشخص قرار می‌گیرند:

  • پنل TN (رشته‌ای تابیده)
  • پنل‌ IPS (سوئیچینگ در صفحه)
  • پنل‌ VA (چیدمان عمودی)

در ادامه، به معرفی و شرح ویژگی‌های پنل‌های مختلف می‌پردازیم.

1. پنل TN

TN برگرفته از عبارت Twisted Nematic است. اولین مانیتورهای فلت با تکنولوژی کریستال مایع، برای نخستین بار با استفاده از پنل‌های نوع TN وارد بازار شدند. این پنل‌ها پس از ورود به بازار مورد خیلی مورد استقبال قرار گرفتند، چون به نسبت قیمت امکانات خوبی ارائه می‌کردند. طرز قرارگیری مولکول‌های کریستال مایع در این پنل‌ها به شکلی است که بعد از اعمال ولتاژ روی آن‌ها، با زاویه 90 درجه نسبت به هم قرار می‌گیرند. این پنل‌ها به دلیل تنیدگی ایجاد شده در مولکول‌های کریستال، به نام رشته‌ای تابیده خوانده می‌شوند.

شناخته شده‌ ترین نوع مانیتور درمیان گیمرها و علاقه‌مندان بازی‌های رایانه‌ای، مانیتورهایی هستند که سازندگان از پنل TN در ساخت آن‌ها استفاده کرده‌اند. علت این استقبال، به زمان پاسخ‌گویی و نرخ نوسازی این پنل‌ها برمی‌گردد. دو ویژگی بسیار مهم برای بازی! زمان پاسخ‌گویی و نرخ نوسازی در ترکیب با هم، به گیمر کمک می‌کنند تا تجربه روان و بدون لگی از بازی‌ها داشته باشد. نرخ نوسازی مانیتورهای دارای این پنل، معمولاٌ عددی بین 120 تا 144 هرتز است. به هنگام انجام بازی‌های آنلاین، بالابودن نرخ نوسازی و کوتاه‌تر بودن زمان پاسخگویی، بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

پنل‌های TN زاویه دید کمی دارند، خصوصاٌ اگر از بالا یا پایین به آن‌ها نگاه کنیم. این ایراد باعث می‌شود نتوانیم از همه زاویه‌ها رنگ‌ها را آنگونه که هستند، ببینیم و حتی جزییات تصویر را از دست بدهیم. از طرف دیگر، پنل‌های TN، طیف رنگی محدودی دارند. دقیقاٌ به همین علت برای طراحی و کارهای گرافیکی مناسب نیستند. در میان انواع سه‌گانه پنل‌ها، مانیتورهایی که پنل TN دارند، کمترین دقت رنگ و زاویه دید را به خود اختصاص می‌دهند.

2. پنل IPS

IPS مخفف عبارت In-Plane Switching می‌باشد. نوع جدیدتری از انواع پنل های LCD، که نسبت به پنل‌های TN هم گران‌ترند و هم فناوری ساخت پیچیده‌تری دارند. چیدمان مولکول‌های کریستال مایع در این پنل‌ها بر خلاف مورد اول، به صورت افقی است. این پنل‌ها در نمایش تصاویر و جزییات رنگ‌ها بسیار عالی عمل می‌کنند. مهم‌ترین مشکلی که در عملکرد پنل‌های TN وجود داشت، یعنی دقت رنگ و زاویه دید، در این نوع پنل‌ها کاملاٌ برطرف شده است. شما می‌توانید رنگ‌هارا در طیفی وسیع و بسیار طبیعی ببینید. زاویه دید بیننده نیز محدودیتی ندارد و تقریباٌ از هر طرفی به این مانیتورها نگاه کنید، رنگ‌هارا بدون تغییر و تصاویر را با جزییات کامل می‌بینید. پنل‌های IPS بهترین گزینه برای طراحان و گرافیست‌ها که کار ویرایش عکس و ویدئو انجام می‌دهند، است.

مقایسه زاویه دید IPS و TN

مقایسه زاویه دید IPS و TN

در ابتدا پنل‌های IPS، نرخ نوسازی کم و زمان پاسخ‌گویی بالایی داشتند و به همین دلیل گیمرها مانیتورهای دارای این پنل‌ها را خیلی مورد توجه قرار ندادند. اما با گذشت زمان و بهبود ساخت پنل‌های IPS این ایراد نیز برطرف شد. در حال حاضر، مانیتورهای دارای این پنل‌ها توانسته‌اند برای گیمرها به گزینه‌ای ماسب تبدیل شوند. نکته مهم، گران‌تر بودن این پنل‌ها به نسبت پنل‌های نوع اول است. در نتیجه، اگر گیمر هستید و حاضرید کمی بیشتر برای نمایشگر خود هزینه کنید، پنل‌های IPS می‌توانند پاسخ‌گوی نیازهای گیمینگ شما نیز باشند. یک نقطه ضعف این پنل‌ها، گاهاٌ نرخ کنتراست آن‌ها است که در صورت پایین بودن، باعث می‌شود در نمایش رنگ سیاه کمی مشکل ایجاد شود.

یکی از بهترین و جدیدترین نمونه‌های به کارگیری این پنل، در مانیتور هواوی MateView انجام شده که با نسبت تصویر 3:2، از بهترین مانیتورهای طراحی موجود در بازار است.

3. پنل VA

VA مخفف عبارت Vertical Alignment است. این پنل‌ها جدیدترین نوع پنل‌های LCD هستند. چینش مولکول‌های کریستال مایع در این پنل‌ها، به صورت کاملاٌ عمودی است. به همین دلیل است که این پنل‌ها دقت رنگ بسیار بالا و کنتراست خوبی دارند. در نتیجه، نمایش نقاط تیره و روشن تصویر بسیار عمیق و پر جزییات صورت می‌گیرد. این قابلیت برای کسانی که طیف رنگ‌های نمایش داده شد و جزییات تصاویر برایشان اهمیت دارد، بهترین گزینه است. زاویه دید بیننده نیز بسیار وسیع در نظر گرفته شده است.

اکثر پنل‌های VA نرخ نوسازی کم و زمان پاسخ‌دهی بالایی دارند، به همین دلیل ممکن است خیلی مورد استقبال گیمرها قرار نگیرند ولی در عین حال برای کاربردهای خانگی و روزمره بسیار مناسب هستند. در حال حاضر پنل‌های VA جدیدتری نیز ساخته شده که نرخ نوسازی بسیار بالا و زمان پاسخ‌گویی کمتری دارند و توانسته‌اند در بازار پررقابت مانیتورهای گیمینگ مورد توجه قرار بگیرند. بهترین نمونه، مانیتور هواوی MateView GT است که با نرخ نوسازی 165 هرتز و زمان پاسخ‌گویی 4 میلی‌ثانیه‌ای می‌تواند انتخابی کاربردی و مقرون به صرفه برای گیمرها باشد.

مقایسه دقت رنگ IPS و TN و VA

مقایسه دقت رنگ IPS و TN و VA

پنجم: کدام مانیتور ارزان‌تر، کدام یک رنگی‌تر و کدام یک سریع‌تر است؟

در جدول زیر، قابلیت‌های این 3 نوع پنل را در 4 مورد مهم عملکرد، نمایش، قیمت و کاربرد باهم مقایسه می‌شود:

کدام مانیتور ارزان‌تر، کدام یک رنگی‌تر و کدام یک سریع‌تر است؟

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تکنولوژی به کار رفته در انواع پنل های LCD را بررسی کنیم. هم‌چنین به ذکر این نکته پرداختیم که تکنولوژی ساخت پنل، تعیین کننده قابلیت‌ها و قیمت مانیتوری است که انتخاب می‌کنید. در پایان، شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در رابطه با خرید مانتیور مناسب در قسمت نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی