تفاوت SSD و HDD

تفاوت SSD و HDD به زبان ساده

اگر در چند سال گذشته شروع به تحقیق برای خرید و یا ارتقاع حافظه داخلی سیستم خود کرده باشید. متوجه می‌شود که در بازارهای جهانی دو مدل فضای ذخیره‌سازی هارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دیسک (HDD) و حافظه SSD معرفی شده است. به گزارش مجله اینترنتی شهرکالا می‌خواهیم درباره نحوه کار این حافظه‌ها ، تفاوت SSD و HDD و مزایا و معایب این دو نوع حافظه به صورت خلاصه و کاربردی بحث کنیم.

تاریخچه حافظه‌ها

طبق در‌خواست شرکت IBM در سال 1953 برای دسترسی به فایل‌های تصادفی پژوهشگرها شروع به تحقیق‌ کردند. در سال 1970 نسل اول هارددیسک را در کشور آمریکا به ثبت اختراع رساندند. اندازه قطر اولین نسل هارد دیسک‌ها حدود 60 سانتی‌متر بود. همچنین درایور‌ها به شکل جعبه‌های فلزی به اندازه 135 سانتی‌متر تولید می‌شد. این محصول برای مصارف مختلف مانند کارخانه‌ها و شرکت‌های اداری بزرگ به بازار عرضه شد. با گذشت زمان و گسترش ادوات تکنولوژی این اندازه شروع به کاهش کرد. و به اندازه‌های امروز یعنی 9 سانتی‌متر و 6.35‌ سانتی‌متر رسیده است.

اولین هارد دیسک ها

اولین هارد دیسک ها

ساختار وکاربرد هارددیسک

حافظه‌ها وسیله‌‌ای هستند که زمانی که می‌خواهید برنامه‌، اطلاعات، فیلم یا … را ذخیره کنید، دستورات باینری صادر شده را از طریق مدارهای CPU دریافت کرده و بوسیله مادربرد به برد‌ هارد و سپس به هد فرستاده و سپس روی دیسک‌ها ذخیره می‌شود. این کار با استفاده از تکنولوژی نیروی مغناطیسی رخ می‌دهد.

ساختار هارددیسک HDD

Platter : لایه‌هایی شیشه‌ای یا آلومینیوم که توسط لایه‌ای مغناطیسی پوشانده شده. که هر دو روی صفحه‌ی platter برای ذخیره‌سازی قرار دارد. یکی از موارد تفاوت SSD و HDD در همین پلتر است. این قطعه‌ایست که در SSD وجود نخواهد داشت.

Read/Write Head  : این عضو روی platter قرار می‌گیرد و بدون تماس با این صفحات اطلاعات رو خوانده یا می‌نویسند.

Sector & Track : هر Track به چند Sector تقسیم می‌شود. هر سکتور کوچکترین واحد آدرس‌دهی یعنی 512 بایت ظرفیت دارد. سکتور‌‌ها را نمی‌توان بین چند داده تقسیم کرد. باید تمام سکتور مصرف و یا سکتور نیمه خالی بقیه فضای خود را به صورت تلف شده قرار می‌دهد. در دیسک درایوهایی که از سیستم عامل  SATA استفاده می‌کنند هر سکتور سایز مشخصی را به خود اختصاص می دهند. و در سیستم‌هایی که از سکتور‌های SAS استفاده می‌کنند، این حجم از سکتور‌ قابل تغییر است.

Flying height: هد در فاصله بسیار کمی از پلتر پرواز می‌کند و به آن flying height می‌گویند. این فاصله با معیار نانومتر اندازه گیری می‌شود.

 

اجزای هارددیسک‌ها

اجزای هارددیسک‌ها

 

Head crash : به بر خورد هد با پلتر و آسیب دیدن درایور head crash  می‌گویند. به دلیل عدم وجود هد در اس اس دی این خطر برای آن‌ وجود نخواهد داشت. و یکی از موارد تفاوت SSD و HDD به حساب می‌آید.

Actuator Assembly : بازو‌هایی با وظیفه جابه‌جا کردن هدها در شعاع پلترها در حالت صحیح قرار گیرند.

Spindle Motor : اتصال تمامی پلتر‌های بر روی آن،  پلترها را به صورت همزمان و با سرعت برابر می‌چرخاند.

Controller: هر هاددیسک یک کنترلر بخصوص خود دارد که دارای مموری و پردازنده خصوص همان هارددیسک است. وظیقه کنترلر، کنترل عملکرد فیزیکی هارددیسک و چیدمان اطلاعات به صورت منظم در هاردددیسک است.

 

"<yoastmark

ساختار حافظه SSD

Firmware algorithm : ترشه‌ای برای کنترل کردن سیستم عامل SSD و انجام کار‌هایی مانند پردازش خودکار، تصحیح خطا (ECC)، مدیریت Bad Block، ارتباط دادن حافظه SSD با سیستم عامل میزبان و رمز‌گذاری داده است.

NAND Flash : یک فناروری غیر فرار برای ذخیره‌سازی اطلاعات است. در زمان قطع برق تمام اطلاعات را درون خود حفظ می‌کند که کمک به نگهداری اطلاعات در جایی امن می‌کند. به دلیل قیمت مناسب و مصرف کم انرژی این چیپ در تمامی حافظه‌ها SSD بازار گسترش یافته است. یکی دیگر از موارد تفاوت SSD و HDD در عدم استفاده از این قطعه الکترونیکی در هارد دیسک است.

Controller: یک ریز تراشه همانند  CPU در کامپیوتر که وظیفه آن کنترل تمامی عملیات‌ها و خواندن و نوشتن‌ها در حافظه است. به زبان ساده بخش کنترلر مغز تمام حافظه است.

 

"<yoastmark

مزایا و معایب اس اس دی

از آنجا که SSD نسل جدیدتر حافظه در بازار هست برای دانستن تفاوت SSD و HDD باید با مزایا و معایب اس اس دی‌ها آشنا شویم.

مزایا
  • سرعت بالا: از انجا که SSD بدون Head است سرعت بسیار بالایی بدون تلف شدن زمان به این حافظه می‌دهد.
  • مقاومت بالا در برابر شوک‌های جسمانی: همان گونه که در بالا در بخش ساختاری توضیح داده شد، SSDها دارای بخش حساس و شکننده نیستند. و این تا حد بسیار زیادی آن‌ها را در مقابل ضربات و حرکت‌های ناگهانی مقاوم کرده است.
  • مصرف برق و تولید انرژی کمتر: به دلیل نداشتن حرکات پلتر‌ها در SSD در این نوع ازحافظه‌ها مصرف انرژی برق و تولید انرژی گرمایی کمتر می‌شود.
  • نداشتن صدا: به وضوح مشخص است که به خاطر نداشتن موتور درحفظه‌، SSDها صدایی از خود تولید نمی‌کنند.
معایب‌ها
  • SSD با چرخه محدود : در SSD با سطوح SLC حدود یک میلیون چرخه نوشتن است در حالی که SSD  با سطوح عمومی MLC دارای فقط ده هزار چرخه می‌باشد.
  • قیمت نسبتاً بالا: هزینه‌ای برای یک حافظه SSD در بازار می‌پردازید، نسبتاً بسیار بالا تر از هزینه‌ای است که شما برای خرید هارددیسک باید بپردازید.
  • ظرفیت ذخیره‌سازی : یکی از موارد تفاوت SSD و HDD میزان ظرفیت این دو نوع از حافظه است. تا امروز ظرفیت‌های تولید شده برای ‌هارد دیسک‌ها بسیار بالاتر از ظرفیت اس‌اس‌دی می‌باشد. بنابراین اگر شما به ظرفیت بالایی از حافظه نیاز دارید نمی‌توانید از یک SSD به تنهایی استفاده نمایید.

جمع بندی :

همانطور ملاحظه کردید، تا حد امکان تفاوت SSD و HDD را از جهات مهم بررسی کردیم. اما تمام این مقایسه‌ها باید از جهت کاربرد و بودجه شما در خرید امکانات بررسی شود. این نکته را همیشه به خاطر بسپارید که تکنولوژی با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. و شما نمی‌توانید هر روز بهترین تکنولوژی داشته باشید به دلیل اینکه فردا تکنولوژی جدیدتری منتشر خواهد شد. برای خرید اس اس دی می‌توانید به فروشگاه شهرکالا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی