انسی لومن یا شدت روشنایی در ویدیوپروژکتور

تعریف انسی لومن یا شدت روشنایی در ویدیوپروژکتور

یکی از اصطلاحاتی که در هنگام خرید ویدیوپروژکتور با آن روبه‌رو می‌شویم، انسی لومن یا شدت روشنایی است. این عبارت نخستین بار توسط مؤسسه ملی استانداردهای آمریکا (American National Standards Institute) برای بیان میزان یا شدت روشنایی یک منبع تولیدکننده نور ابداع شد.

این مؤسسه خصوصی بیش از صدسال است که باتوجه به نیازهای روز دنیا و کاربران، استانداردهایی را برای بهبود ساخت و عملکرد بسیاری از محصولات در صنایع مختلف تعریف می‌کند.

در مورد ویدیوپروژکتورها‌‌، انسی لومن واحد اندازه‌گیری شدت روشنایی تولید شده توسط منبع نوری ویدیوپروژکتور است.

اهمیت انسی لومن در ویدیوپروژکتور

انسی لومن در انتخاب ویدیوپروژکتورها اهمیت بالایی دارد. از گذشته برای استفاده از ویدیوپروژکتور حتماً باید چراغ‌هارا خاموش یا به نحوی نور محیط را با بستن پنجره‌ها یا کشیدن پرده‌ها کم می‌کردیم. این موضوع که هرچه محیط تاریک‌تر باشد، تصاویر روشن‌تری داریم، در مورد استفاده از همه‌ی ویدیوپروژکتورها صادق است. آن‌چه تفاوت ایجاد می‌کند، توانایی ویدیوپروژکتور در ایجاد تصاویر روشن در محیط‌هایی با میزان نورهای مختلف است. نتیجه این‌که،‌ شدت روشنایی ویدیوپروژکتور تعیین می‌کند در چه محیطی بهتر است از آن استفاده کنیم.

برای این که مفهوم انسی لومن را بهتر درک کنیم، بد نیست نگاهی به شدت روشنایی منابع نوری پراستفاده در زندگی روزمره داشته باشیم:

شمع: 14 لومن

لامپ حبابی 100 وات: 1600 لومن

غروب خورشید: 400 لومن

نور فلورسنت محیط‌های اداری: 400 لومن

نور صحنه فیلم برداری: 1000 لومن

یک روز آفتابی: بیشتر از 100000 لومن

انواع منبع‌های نوری ویدیوپروژکتورها

در انواع مختلف ویدیوپروژکتورها سه منبع اصلی تولیدکننده نور به کار می‌رود که عبارتند از:

 • لامپ
 • لامپ‌های LED
 • لیزر

استفاده از هریک از این منابع نوری در ساخت ویدیوپروژکتور، آن را قادر می‌کند که میزان مشخصی نور در واحد زمان تولید کند. در واقع، یکی از مواردی که باعث تفاوت در ویدیوپرو‌ژکتورهای مختلف می‌شود نوع منبع نوری آن‌‌ها است.

توانایی هریک از این منابع نوری در تولید نور با یکدیگر متفاوت است. برای مثال، ویدیوپروژکتورهای لامپی تا 2000 انسی لومن و ویدیوپروژکتورهای لیزری تا 3500 انسی لومن روشنایی تولید می‌کنند.

در مورد ویدیوپروژکتورهایی که لامپ‌های LED در ساخت آن‌ها به کار رفته، شدت روشنایی تا حدود 2000 لومن اندازه‌گیری شده که کمتر از ویدیوپروژکتورهای دارای لامپ است، اما برخلاف ویدیوپروژکتورهای دارای لامپ کیفیت تصویر تولیدی به میزان قابل توجهی بالاتر است. علت این موضوع نیز به غنی‌تر بودن نوری که توسط لامپ‌های LED تولید می‌شود، برمی‌گردد. به این ترتیب، ویدیوپروژکتورهای دارای لامپ‌ LED، در عمل شدت روشنایی بالاتری به نسبت آن‌چه که روی کاغذ برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود نشان می‌دهند.

عوامل محیطی تاثیرگذار بر میزان روشنایی ویدیوپروژکتور

این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که فکر کنیم میان شدت روشنایی ویدیوپروژکتور و کیفیت تصویری که ایجاد می‌کند، یک رابطه‌ مستقیم یک طرفه بدون تاثیر عوامل دیگر وجود دارد تصور غلطی است. یعنی شدت روشنایی به تنهایی تعیین کننده عمق و کیفیت تصاویر نیست و ویژگی‌های مهم دیگری از جمله رزولوشن، کنتراست و عمق رنگ در خروجی نهایی تصویری که ایجاد می‌شود تا حد خیلی زیادی تاثیر گذارند. علاوه بر این عوامل که همه ویژگی‌های ساختاری ویدیوپروژکتور محسوب می‌شوند، چند عامل محیطی هم در کیفیت تصویر اثرگذارند.

از جمله مهم‌ترین عوامل محیطی که بر شدت روشنایی تاثیرگذارند، دو عامل از بقیه اهمیت بیشتری دارند:

 1. نور محیط
 2. اندازه تصویر
نور محیط:

وقتی موضوع صحبت شدت روشنایی ویدیوپروژکتور باشد، نور محیط در درجه‌ی اول اهمیت قرار می‌گیرد. نور محیط یعنی نوری که به صورت طبیعی و در حالت عادی در محیط وجود دارد. برای مثال، نوری که از پنجره‌ها داخل می‌آید و اتاق‌را روشن می‌کند، نور عادی محیط حساب می‌شود. تاثیر نور محیط بر شدت روشنایی ویدیوپروژکتور آنقدر زیاد است که اگر آن‌را کنترل نکنیم، شدت روشنایی ویدیوپروژکتور هرچه قدر هم که بالا باشد، خروجی تصویر رضایت بخش نخواهد بود.

بین میزان نور محیط و شدت روشنایی ویدیوپروژکتور یک رابطه مستقیم وجود دارد. در محیط‌های روشن‌تر، به شدت روشنایی بالاتری هم نیاز است تا تصویر روشن‌تری داشته باشیم. در یک محیط تاریک‌تر، می‌توانید از ویدیوپروژکتوری که شدت روشنایی پایین‌تر و کنتراست بالاتری دارد استفاده کنید. میزان روشنایی ایده‌آل برای یک اتاق با نور متوسط بین 2000 تا 4000 انسی لومن است.

اندازه تصویر:

اندازه تصویری که می‌خواهید ایجاد کنید نیز در انتخاب ویدیوپروژکتور تاثیرگذار است. هر ویدیوپروژکتور با شدت روشنایی مشخصی که دارد، توانایی ایجاد ابعاد تصویر معینی دارد. قانون کلی یک رابطه مستقیم میان این دو ویژگی را بیان می‌کند. هرچه بخواهید تصویر بزرگ‌تری ایجاد کنید، شدت روشنایی ویدیوپروژکتور باید بالاتر باشد.

ویدیوپروژکتورهای خانگی

برای کاربرد خانگی می‌توانید از ویدیوپروژکتوری استفاده کنید که شدت روشنایی کمتر از 3000 انسی لومن دارد. با چنین میزان روشنایی، ویدیوپروژکتور می‌تواند تصاویر در ابعاد حدوداً 80 اینچی ایجاد کند. با روشنایی 3000 انسی لومن، اگر نور محیط را تا حدی کم کنید، نتیجه بسیار رضایت‌بخش خواهد بود.

اگر به دنبال ایجاد تصاویر در ابعاد بزرگ‌تر هستید، باید ویدیوپروژکتوری با شدت روشنایی بیشتر تهیه کنید. در این موضوع که هزینه بیشتری باید بپردازید، شکی نیست اما حساسیت کم‌تری هم روی نور عادی محیط وجود خواهد داشت. برای این‌که انتخاب راحت‌تری داشته باشید، شدت روشنایی ویدیوپروژکتورهارا به دو دسته کم‌تر از 3000 و بیشتر از 3000 انسی لومن تقسیم کردیم:

کمتر از 3000 انسی لومن
 • ابعاد تصویر می‌تواند تا 80 اینچ و حتی بیشتر باشد.
 • هرچه ابعاد تصویر بالاتر باشد، کیفیت نمایش رنگ‌ها ممکن است کم‌تر شود.
 • باید روی نور عادی محیط کمی حساس باشید و تا حد امکان آن‌را کم کنید.
کمتر از 3000 انسی لومن

کمتر از 3000 انسی لومن

از بهترین ویدیوپروژکتورهایی که می‌توانید برای کاربرد خانگی از آن‌ها استفاده کنید، ویدئو پروژکتور ویوسونیک مدل +M1 و ویدئو پروژکتور ویوسونیک مدل M1 mini Plus هستند که علاوه بر وزن کم و شدت روشنایی مناسب برای خانه، از نظر قیمتی نیز بسیار مقرون به صرفه هستند.

ویدئو پروژکتور ویوسونیک مدل +M1

ویدئو پروژکتور ویوسونیک مدل +M1

بالاتر از 3000 انسی لومن
 • ابعاد تصویر بسیار بزرگ‌تر از 80 اینچ هم امکان پذیر است.
 • با افزایش ابعاد تصویر، کیفیت نمایش رنگ‌ها هم‌چنان بالا می‌ماند.
 • محدودیت خیلی کم‌تری روی نور عادی محیط خواهید داشت و حتی در اتاق‌های پرنور هم تصاویر روشنی دارید.

ویدیوپروژکتورهای اداری و آموزشی

برای کاربردهای اداری و آموزشی، آن‌چه در درجه اول اهمیت قرار می‌گیرد مساحت اتاق یا سالن است. باتوجه به این نکته، برای این‌که انتخاب بهتری میان شدت روشنایی ویدیوپروژکتورهای مختلف داشته باشیم، ابعاد اتاق یا سالن را به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم کردیم:

اتاق‌های با مساحت کم

برای کلاس درس‌ و اتاق‌ جلسه‌ کوچک، بهتر است ویدیوپروژکتوری انتخاب کنید که شدت روشنایی بین 3000 تا 3999 انسی لومن داشته باشد. با چنین شدت روشنایی‌ای، ابعاد تصویر قابل قبولی ایجاد می‌شود اما تا جایی که می‌توانید نور محیط را کم کنید.

اتاق‌های با مساحت کم

اتاق‌های با مساحت کم

ویدئو پروژکتور ویوسونیک مدل PX701-4K، از بهترین نمونه‌های موجود در بازار است که با شدت روشنایی 3200 انسی لومن و کنتراست 12000:1 تصاویر باکیفیت و روشنی را در محیط‌های نسبتاً پرنور ارائه می‌دهد. اگر قصد دارید هزینه بیشتری برای ویدیوپروژکتور صرف کنید، این محصول بهترین انتخاب برای شماست.

ویدئو پروژکتور ویوسونیک مدل PX701-4K

ویدئو پروژکتور ویوسونیک مدل PX701-4K

اتاق‌های با مساحت متوسط

برای ارائه در کلاس درس یا اتاق جلسه‌ای که ابعاد بزرگ‌تری دارد، میزان روشنایی مناسب و ایده‌آل بین 4000 تا 4999 انسی لومن است. ابعاد تصویر را می‌توانید بدون نگرانی از بابت کیفیت رنگ و وضوح تا 100 اینچ هم افزایش دهید. نور عادی محیط هم تاثیر چشم‌گیری در کاهش روشنایی تصویر ندارد.

اتاق‌های با مساحت متوسط

اتاق‌های با مساحت متوسط

اتاق‌های با مساحت زیاد و محیط بیرون

حداکثر میزان روشنایی مورد نیاز برای ارائه در چنین مساحتی بیشتر از 5000 انسی لومن است. این میزان از روشنایی می‌تواند تصاویر را با ابعاد بیشتر از 100 اینچ تولید کند. مزیتی که باعث می‌شود کسانی‌که در انتهای سالن هم نشسته‌اند تصویر روشن و باکیفیتی را تماشا کنند. از چنین ویدیوپروژکتوری می‌توانید به طور ویژه برای اتاق‌های جلسه، سالن‌های نمایشگاه و اتاق‌های خیلی بزرگ استفاده کنید. قدرت این ویدیوپروژکتورها در حدی است که نیازی نیست در مورد نور محیط کوچک‌ترین نگرانی‌ای داشته باشید. مزیتی که یکی از بزرگ‌ترین محدودیت‌های استفاده از ویدیوپروژکتورهارا که محیط تاریک بوده، برطرف کرده است. نکته مهم این‌که، از چنین ویدیوپروژکتوری می‌توانید در فضاهای بیرون هم بدون مشکل و نگرانی از بابت نور عادی محیط استفاده کنید.

اتاق‌های با مساحت زیاد و محیط بیرون

اتاق‌های با مساحت زیاد و محیط بیرون

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم انسی لومن یا شدت روشنایی در ویدیوپروژکتورهارا معرفی کنیم. هم‌چنین به بررسی این نکته که شدت روشنایی دقیقاً چه تاثیری دارد و تحت تاثیر چه عواملی قرار می‌گیرد نیز پرداختیم. برای انتخاب یک ویدیوپروژکتور عوامل بسیاری را باید مدنظر قرار دهید که شدت روشنایی از مهم‌ترین آن‌ها است. نکته مهم توجه به کاربرد مورد نظر شما و هزینه‌ای که تصمیم دارید برای آن کاربرد صرف کنید، برمی‌گردد.

اگر تصمیم دارید از ویدیوپروژکتور در محیط بیرون یا یک اتاق پرنور استفاده کنید، پس بهره‌مندی از شدت روشنایی بالا خیلی مهم است. دقیقاً همین نکته برای موقعیت‌هایی که از ویدیوپروژکتور در فضای بزرگ استفاده می‌کنید یا نیاز دارید که ابعاد تصویر بسیار بزرگ باشد نیز صادق است.

اگر این امکان برای شما وجود دارد که نور محیط را تا حد زیادی کنترل کنید یا می‌توانید ابعاد تصویر کوچک‌تری داشته باشید، می‌توانید با صرف هزینه‌ی کم‌تر ویدیوپروژکتوری انتخاب کنید که شدت روشنایی کم‌تری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی