چگونه بروزرسانی خودکار ویندوز ۱۰ را غیرفعال کنیم؟

چگونه می‌توان بروزرسانی خودکار در ویندوز 10 را متوقف کرد.

بروزرسانی خودکار را برای همیشه متوقف کنید.

بروزرسانی ویندوز موضوع بسیار مهمی برای حفظِ سلامت و کارآیی رایانه‌های شخصی است.

مایکروسافت آپدیت‌های اصلی خود را دو بار در سال برای ویندوز 10 عرضه می‌کند. علاوه بر این، آپدیت‌های جزئی دیگری را در فاصله‌های زمانی کوتاه، در اختیار کاربران نیز قرار می‌دهد. این موضوع سبب بهبود عملکرد کامپیوتر و افزایش پتانسیل سیستم می‌شود.

اما برخی از کاربران هستند که تمایلی به بروزرسانی خودکار ندارند و این موضوع باعث آزار آن‌ها می‌شود. مثلاً ممکن است برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند با بروزرسانی جدید سازگار نباشد، یا اصلاً حجم و سرعت اینترنت بالایی نداشته باشند که هر ماه مجبور باشند این بروزرسانی‌ها را دانلود کنند.

How to stop a Windows 10 update

How to stop a Windows 10 update

 

خب، چاره چیست؟ چگونه می‌توان از شر بروزرسانی خودکار مایکروسافت نجات پیدا کرد؟ نمی‌شود برای همیشه از نصب این ‌بروزرسانی‌ها فرار کرد! اما در این مقاله روش‌هایی برای اینکه این آپدیت‌ها را برای مدتی عقب بیندازید، آورده‌ایم که به شما نشان خواهیم داد.

How to stop a Windows 10 update

How to stop a Windows 10 update

1. بروزرسانی‌های خودکار را متوقف کنید.

Pause automatic updates

روی منوی Start کلیک کرده و سپس تنظیمات (Settings) را باز کنید. اکنون به بخش ‘Update & Security’ رفته و روی ‘Windows Update’ کلیک کنید و سپس وارد ‘Advanced options’ شوید و ‘Pause Updates’ را فعال کنید. با این کار به‌روزرسانی‌های ویندوز را به مدت 35 روز متوقف می‌کنید. اما اگر می‌خواهید دوباره این کار را بعد از 35 روز انجام دهید، باید آخرین ورژن ویندوز را نصب کنید.

Start menu → Settings → ‘Update & Security’ → ‘Windows Update’ → ‘Advanced options’ → ‘Pause Updates’ → ‘On’.

همچنین می‌توانید آپدیت‌های feature را حداکثر تا 365 روز و آپدیت‌های quality (که شامل اصلاحات مهم امنیتی ویندوز هستند.) را تا 30 روز، عقب بیندازید. قبل از به پایان رسیدن این دوره‌های زمانی، باید ویندوز خود را بروزرسانی کنید.

Pause automatic updates

Pause automatic updates

2. اتصال شبکه خود را تنظیم کنید.

 یک راه حل ساده‌ی دیگری برای جلوگیری از بروزرسانی خودکار این است که بر روی منوی Start کلیک کنید، سپس وارد تنظیمات (Settings) کامپیوتر خود شوید. اینجا روی گزینه‌ی ‘Network & Internet’ کلیک کرده و بعد از این در ستون سمت چپ “Wi-Fi” را کلیک کنید و شبکه‌ای که به آن وصل شدید را انتخاب کنید. به بخش ‘Metered connection’ رفته و کلید ‘Set as metered connection’ را روشن نمایید

Start menu → Settings → ‘Network & Internet’ → ‘Wi-Fi’ → your Wi-Fi connection → ‘Metered connection’ → ‘Set as metered connection’ →  ‘On’.

با این کار، به ویندوز 10 خود القاء می‌کنید که حجم اینترنت شما محدود است؛ در نتیجه سیستم برای بروزرسانی‌ خودکار به شما فشار نمی‌آورد. (اگر چه هنوز هم می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی نصب کنید.) البته، اگر اتصال شما Ethernet باشد، این روش برایتان جواب نمی‌دهد، بنابراین باید روش‌های دیگر این مقاله را امتحان کنید.

Meter your network connection

Meter your network connection

3. از نصب آپدیت دانلود شده جلوگیری کنید.

پس از شروع نصب بروزرسانی، هرگز آن را متوقف نکنید زیرا انجام این کار بصورت بالقوه برای کامپیوتر شما خطرناک است. با این حال، اگر نسخه‌ی آپدیت شده‌ی ویندوز 10 را دانلود کردید، اما هنوز فرآیند نصب آن را شروع نکردید، می‌توانید آن را متوقف کنید.

در نوار جستجوی ویندوز 10، ‘Security and Maintenance’ را سرچ کنید، سپس اولین نتیجه‌ را انتخاب کنید تا پنجره‌ی control panel ظاهر شود. در ادامه ‘Maintenance’ را کلیک کرده و وارد بخش  ‘Automatic Maintenance’ شوید. برای توقف بروزرسانی، ‘Stop maintenance’ را انتخاب کنید.

Windows 10 search bar → ‘Security and Maintenance’→ first result→ control panel → ‘Maintenance’→ ‘Automatic Maintenance’ → ‘Stop maintenance’.

اگر نظرتان تغییر کرد و خواستید دوباره بروزرسانی را نصب کنید، به سادگی بر روی ‘Start maintenance’ کلیک کنید.

Prevent a downloaded update from installing

Prevent a downloaded update from installing

4- سرویس Windows Update startup را غیرفعال کنید.

در نوار جستجوی ویندوز 10، ‘Services’ را جستجو کنید. بر روی اولین نتیحه راست کلیک کرده و ‘Run as administrator’ را انتخاب کنید. صفحه‌ی باز شده را اسکرول کنید تا به Windows Update برسید. اگر ستون ‘Status’، وضعیت “Running” را نشان می‌دهد، روی ورودی Windows Update راست کلیک کرده و با زدن گزینه‌ی “Stop”، آن را متوقف کنید.

Windows 10 search bar → ‘Services’ → Right-click the top result → ‘Run as administrator’→ Windows Update entry → ‘Status’ → right-click the Windows Update entry → ‘Stop’.

اکنون، دوباره روی آن کلیک راست کرده و “Properties” را انتخاب کنید. در بخش ‘Startup type’، گزینه‌ی ‘Disabled’ را فعال کرده و سپس ‘OK’ را بزنید.

right-click it again → ‘Properties’ → ‘Startup type’ → ‘Disabled’ → ‘OK’.

با این کار، ویندوز از بروزرسانی خودکار جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید از بروزرسانی‌های خودکار جلوگیری کنید و در عین حال هر زمانی که تمایل داشتید آن‌ها را بصورت دستی نصب کنید، کافی ‌است گزینه‌ی ‘Manual’ را انتخاب کنید.

Disable the Windows Update startup service

Disable the Windows Update startup service

5. با استفاده از Group Policy، بروزرسانی‌ها را غیرفعال کنید.

این کار به اندازه کافی آسان است. عبارت ‘gpedit.msc’ را در نوار جستجوی ویندوز 10 تایپ کنید و روی اولین نتیجه کلیک کنید. اکنون با استفاده از پنجره سمت چپ به مسیر زیر بروید: 

‘Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update.’

در پنجره سمت راست، روی ‘Configure Automatic Updates’ دوبار کلیک کنید. با این کار یک پنجره‌ی جدید باز خواهید کرد. در گوشه‌ی بالا سمت چپ، روی گزینه‌ی ‘Disabled’ کلیک کنید. سپس ‘Apply’ را کلیک کرده و ‘OK’ را انتخاب کنید. با این کار از دانلود و نصب آپدیت‌های خودکار ویندوز 10 جلوگیری می‌کنید. اگر چه با باز کردن Windows Update هنوز هم می‌توانید به صورت دستی، ویندوز خود را بروزرسانی کنید.

Disable the Windows Update startup service

Disable the Windows Update startup service

6. بروزرسانی ها را با استفاده از Group Policy محدود کنید.

به جای غیرفعال کردن، می‌توانید بروزرسانی‌ خودکار ویندوز را محدود کنید. همانند شماره 5، gpedit.msc را باز کنید و به مسیر زیر بروید:  

‘Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update’

بر روی ‘Configure Automatic Updates’ دو بار کلیک کرده و این بار به جای ‘Disabled’، گزینه‌ی ‘Enabled’ را انتخاب کنید.

سمت چپ، در کادر ‘Options’، روی کادر کشویی بالا کلیک کرده و یکی از 4 گزینه‌ی زیر را انتخاب کنید.

  • Notify for download and auto-install (برای دانلود و نصب خودکار اطلاع دهید)
  • Auto download and notify for install (دانلود خودکار و اطلاع‌رسانی برای نصب)
  • Auto download and schedule the install (دانلود و برنامه‌ریزی خودکار نصب)
  • Allow local admin to choose setting (به ادمین اجازه می‌دهد تنظیمات را انتخاب کند)

گزینه ‘Notify for download and auto-install’ نزدیک‌ترین گزینه برای غیرفعال کردن بارگیری خودکار است.

Limit updates using Group Policy

Limit updates using Group Policy

7. بروزرسانی‌ها را با استفاده از Registry غیرفعال کنید.

قبل از انجام هر کاری، ابتدا از هر اطلاعات مهمی یک نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید، زیرا یک اشتباه کوچک می‌تواند رایانه‌ی شما را با مشکل روبرو کند.

ابتدا عنوان ‘regedit’ را در نوار جستجوی ویندوز 10 جستجو کرده و سپس بر روی اولین نتیجه کلیک کنید. سپس به مسیر زیر در ستون سمت چپ بروید:

‘HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows’.

بر روی پوشه‌ی Windows راست کلیک کرده و ‘New > Key’ را انتخاب کنید. نام آن را ‘WindowsUpdate’ گذاشته و ‘Enter’ را فشار دهید.

در این قسمت راست کلیک کرده و ‘New > Key’ را انتخاب کنید، سپس نام این ورودی را AU گذاشته و  ‘Enter’ را فشار دهید. در سمت راست این ورودی، کلیک راست کرده و روی ‘New > DWORD (32-bit) Value)’ کلیک کنید. نام این ورودی را ‘NoAutoUpdate’ گذاشته و دوباره ‘Enter’ را فشار دهید.

هنگامی که این را ایجاد کردید، بر روی ورودی جدید دوبار کلیک کنید و در کادر ‘Value data’، عدد 0 را به 1 تغییر دهید. بر روی ‘OK’ کلیک کرده و رایانه‌ی خود را مجدداً راه‌اندازی کنید.

 Disable updates using the Registry

Disable updates using the Registry

8. به‌روزرسانی‌ها را با استفاده از Registry محدود کنید.

می‌توانید بروزرسانی خودکار ویندوز را به جای غیرفعال‌کردن در Registry، محدود کنید. برای انجام این کار، 6 مرحله‌ی بالا را تا جایی که ورودی AU ایجاد کردید، انجام دهید.

سمت راست، روی فضای خالی راست کلیک کرده و ‘New > DWORD (32-bit) Value’ را انتخاب کنید. این بار، ورودی را AUOptions نام‌گذاری کنید (به جای NoAutoUpdate) و ‘Enter’ را فشار دهید. 

روی ورودی دوبار کلیک کنید؛ در کادر “Value data”، به جای 0، گزینه‌های 2، 3، 4 یا 5 را جایگزین کنید.

این اعداد با گزینه‌های روش 5 مطابقت دارند و نتایج زیر را خواهید گرفت:

2-Notify for download and auto-install (برای دانلود و نصب خودکار اطلاع دهید)

3-Auto download and notify for install (دانلود خودکار و اطلاع رسانی برای نصب)

4-Auto download and schedule the install (دانلود و برنامه ریزی خودکار نصب)

5-Allow local admin to choose setting (به ادمین اجازه می‌دهد تنظیمات را انتخاب کند)

 

در پایان: آپدیت‌های ویندوز برای افزایش سرعت و بهبود عملکرد کامپیوتر شما ضروری است، در نتیجه از انجام روش‌های گفته شده تا جایی که می‌توانید پرهیز کنید و همواره آخرین نسخه‌ی ویندوز را بر روی رایانه‌ی خود نصب شده، داشته باشید.

  •  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جدید‌ترین لپ‌تاپ‌های سازگار با سیستم عامل ویندوز، اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی