جوکر دلقک شرور داستان ها

سرگذشت جوکر دلقک شرور داستان ها:

تقابل خیر و شر از مضامین اصلی در میان اسطوره ها بوده که همواره برای بشر مطرح است. اعتقاد به وجود دو قطب مثبت و منفی، ریشه در باورهای اساطیری دارد. این عقاید در سراسر داستان‌های کمیک بخوبی انعکاس پیدا کرده است. رو در رویی دو شخصیت خیر (بتمن) و شر (جوکر دلقک شرور داستان ها) در داستان‌های کمیک همواره توانسته مخاطبین زیادی در سرار جهان به خود جذب کند. جوکر شخصیت جنایتکار و بذله‌گو با چهره یک دلقک و دهان پاره، دشمن شماره یک بتمن و مرد جنایت شماره یک گاتهم سیتی به شمار می‌آید.

شاید شخصیت و پیدایش جوکر برای علاقمندان به داستان‌های مصور بتمن همیشه یک سوال گنگ و مبهم باشد. بارها نام جوکر را از طرفدارن داستان‌های کمیک و اهالی سینما شنیده‌اید. حتما این سوال در ذهنتان آمده که جوکر دلقک شرور داستان ها چگونه به وجود آمد؟

ظهور جوکر

این شخصیت شرور به پوچی مطلق و بی‌معنایی رسیده و هیچ چیز در زندگی برایش اهمیت چندانی ندارد. جوکر در طی سالیان در داستان‌های کمیک، انیمیشن، سینما و تلویزیون تکرار شد و با وجود اینکه نماد شرارت است، توانست مخاطبان و طرفدارن زیادی به دست آورد. در اکثر فیلم‌ها، بازی‌ها و کامیک‌ها این شخصیت با یک کت و شلوار یا پالتوی بنفش تیره و در برخی اوقات به همراه کلاه به تصویر کشیده شده است.

جوکر دلقک شرور داستان ها

جوکر دلقک شرور داستان ها

اولین شکل‌گیری شخصیت جوکر

جوکر دلقک شرور داستان ها یک شخصیت خیالی ابر شرور در تاریخ 25 آوریل 1940 در جلد نخست کمیک بتمن برای اولین بار ظاهر شد. این شخصیت توسط باب کین، جری رابینسون نقاشان مجموعه کمیک و بیل فینگر (نویسنده) خلق شد. جری رابینسون، یک کارت جوکر و تصویر کنراد وایت (بازیگر فیلم صامت “مردی که می‌خندد“) را به باب کین نشان داد و این، منبع الهام شخصیت جوکر است.

فیلم صامت مردی که می‌خندد (The Man Who Laughs) در ژانر رمانتیک بر اساس رمانی از ویکتور هوگو (Victor Hugo) با همین نام که در سال 1928 ساخته شد. این فیلم داستان مردی خوش قلب را روایت می‌کند که در بچگی بخاطر جرم پدرش ـ سر پیچی از دست بوسی شاه ـ  اعدام کردند و صورت پسرش را با یک لبخند دائمی (لبخند گلاسکو) جراحی کردند. این اتفاق برای همیشه باعث انزوا و ترد این شخصیت در جامعه شد…

لبخند گلاسکو با نامهای دیگر لبخند چلسی، گلاسکو یا پوزخند چشایر یک زخم است که با ایجاد برش بر روی گوشه‌های دهان قربانی تا گوش‌ها ادامه پیدا می‌کند که به موجب آن یک جوشگاه یا اسکار به شکل لبخند به پدیدار می‌شود.

جوکر دلقک شرور داستان ها

مردی که می خندد

شرارت مطلق جوکر

بیل فینگر نویسنده کمیک استریپ با ارائه عکس شخصیت شرور فیلم (The Man Who Laughs) یعنی جوئین پلین، با جری رابینسون و باب کین برای تثبیت ظاهر جوکر به تفاهم رسیدند. بر خلاف شخصیت جوئین پلین در این فیلم، جوکر هم از نظر ظاهری و رفتاری کاراکتری بسیار ترسناک دارد. جوکر یک روان پریشی نیهیلیسم و پوچ گراست که در اوج دیوانگی یک هدف را دنبال می‌کند و آن هم شرارت مطلق است. جوکر مثل بتمن دارای هیچ ابر قدرتی نیست و از نظر فیزیکی و مالی بسیار ضعیف‌تر از رقیب اصلیش بروس وین (بتمن) است. تنها چیزی که جوکر را به یک شخصیت قدرتمند تبدیل می‌کند روش مبارزه‌اش از طریق جنگ روانی و ایدولوژیک است.

وحشتناک‌ترین مورد درباره جوکر این است که چون او قدرت فرا انسانی ندارد، از روش‌هایی که با دقت و جزئیات بالا طراحی شده برای آسیب زدن به قربانی‌هایش استفاده می‌کند. (البته اکثراً جنبه رئالیسم و واقع‌گرایانه دارند) جوکر در ابتدا قرار بود حضور کوتاهی در داستان‌های بتمن داشته باشد و حذف شخصیت‌های خبیث در داستان‌های کمیک رسم همیشگی بود. اما به لطف اسرار سردبیر مجله ویتنی السورث، پتانسیل شخصیت جوکر کشف و در داستان‌های کمیک ادامه پیدا کرد.

گذشته دوگانه و مبهم جوکر دلقک شرور داستان ها:

جوکر دلقک شرور داستان ها ابتدا به شکل قاتلی بی‌رحم تصویر شد، اما کم کم به شخصیتی تبدیل شد که به شوخی ها و بازی های عجیب علاقه‌ای خاص دارد. جوکر، پیچیده‌ترین شخصیت شرور در داستان‌های کمیک است که توانسته جذابیت این کارکتر را دو چندان و طرفدارن زیادی را به خود جذب کند. متداول‌ترین گذشته برای شخصیت جوکر سقوط داخل پسماندهای شیمیایی است؛ به‌ همین دلیل رنگ پوستش سفید شده و موهایش به رنگ سبز ولب‌هاش به رنگ قرمز درآمدند.

اما مشهورترین سرگذشت جوکر در کمیک کیلینگ جوک (The Killing Joke) رقم خورد. جوکر ابتدا یک کارمند در کارخانه مواد شیمیایی بود که تصمیم‎‌ می‌گیرد برای رویای خود (استندآپ کمدی) از این شغل استعفا دهد و کمدین شود!‌ اما اجرای استنداپ کمدی هم خوب پیش نمی‌رود و جوکر به ناچار برای تأمین هزینه‌های زندگی با چند جنایتکار همکاری کند و به یک شخصیت شرور تبدیل می‌شود. جوکر به همراه جنایتکاران تصمیم به سرقت از کارخانه می‌گیرند و طی همین داستان شخصیت رد هود (Red Hood) به این کاراکتر تعلق گرفت و…

بتمن و جوکر در یک قاب

بتمن، در قسمتی از داستان جوکر را تعقیب کرده و درست لحظه‌ای که می‌خواهد به سمت او حمله کند، جوکر از ترس خود را به پایین و به داخل محفظه مواد شیمیایی پرتاب می‌کند.

جوکر دلقک شرور داستان ها

کیلینگ جوک

جوکر درنهایت موفق می‌شود با شنا کردن جان خود را نجات دهد، اما با برداشتن کلاه محافظ قرمز رنگ از سر، با حقیقت ترسناکی روبه‌رو می‌شود. مواد شیمیایی پوست او را از بین برده و رنگ موهایش را به رنگ سبز تغییر داده است…

اما الن مور نویسنده داستان کمیک کیلینگ جوک، برای نوشتن و خلق این کمیک از یک داستان قدیمی بنام مرد پشت نقاب قرمز (The Man Behind the Red Hood) که در سال 1951 از مجموعه دیتل تیک کامیک، چاپ شد الهام گرفته بود. جوکر در چندین داستان‌، گذشته و القاب متفاوتی پیدا کرده است. از معروف‌ترین لقب‌های این ابر شرور پر طرفدار دنیای توسعه ‌یافته دی‌سی (DC Extended Universe) می‌توان به شاهزاده دلقک جرم و جنایت، دشمن عمومی شماره یک، جک ناپیر، دشمن شوالیه تاریکی، آقای صورت رنگی، مرد رنگ پریده، بیماره شماره صفر، آرتور فلک و … می‌توان اشاره کرد.

دستیار کوتوله جوکر

در دنیای دی‌سی جوکر علاوه بر بتمن با ابر قهرمان‌های زیادی مبارزه داشته و با خیلی از شرورترین افراد داستان‌های‌های کمیک همکاری می‌کند. در سال 1966 در داستان بتمن جوکر یک دستیار کوتوله به نام (Gagsworth A. Gagsworthy) و لقب گیگی برای خود انتخاب کرد.

جوکر دلقک شرور داستان ها

گیگی دستیار کوتوله جوکر

این دلقک کوتاه قامت که در سیرک کم‌توجهی دیده بود در اقدامی غیر معقول تصمیم می‌گیرد با جوکر همکاری و دستیار او شود. بعد از گذشته پر رنگ جوکر در داستان‌های کمیک این شخصیت توانست طرفداران زیادی پیدا کند و کم کم داستان‌های اختصاصی خود را بدون حضور بتمن پیدا کرد. از  برجسته‌ترین داستان‌های، جوکر دلقک شرور داستان ها، می‌توان به ترکیب جوکر با سیبرتوث، کنده شدن صورت توسط خود جوکر، سه جوکر در داستان‌های کمیک اشاره کرد. در کل جوکر در دنیای کمیک چندین بار کشته و دوباره زنده شده است. این حضور پر رنگ و ثابت جوکر در داستان‌های کمیک بخاطر طرفداران زیادی این شخصیت شرور در سراسر دنیا است.

 جوکر دلقک شرور داستان ها در قاب تصویر دوربین:

شاید علت شهرت جوکر علاه و بر تکرار در رسانه‌ها، ایفای نقش بازیگران این شخصیت دانست که در کاریزمای نهفته جوکر تأثیر بسزائی داشته‌اند. از سزار رومرو در سریال بتمن تا خواکین فینیکس در فیلم تاد فیلیپس، طی این سال‌ها شخصیت خیالی جوکر بارها با ایفاگری هنرپیشه‌های مختلف با بازی‌های متفاوت در قاب تصویر نقش بسته است.

از جالب‌ترین نکات، شیوه‌ی برداشت بازیگران از شخصیت جوکر است؛شامل رفتار، لباس و البته خنده این شخصیت خیالی! بازی شخصیت جوکر بسیار سخت و طاقت فرساست و برای ایفای این نقش، بازیگران باید مراحل پیچیده زیادی را طی کنند تا به این شخصیت شرور برسند. طی سال‌ها بازیگران نقش جوکر، تلاش زیادی کردند تا به عمق روان‌شناختی این شخصیت شرور نفوذ و هرچه بیشتر سرگذشت جوکر دلقک شرور داستان ها را کامل کنند.

معروف‌ترین جوکرها در قاب تصویر:

1- سزار رومرو در سریال بتمن (1969)
Cesar Romero

سزار رومرو

از شاخص‌ترین و قدیمی‌ترین جوکر‌ها می‌توان به سزار رومرو (Cesar Romero) بازیگر جوکر در سریال بتمن اشاره کرد. سزار رومرو اولین بازیگری بود که یک استاندارد برای شخصیت جوکر طراحی کرد؛ از جمله صدای نازک، خندهای هیستریک و چشمان از حدقه بیرون زده… جوکر این سریال که در دهه 60 ساخته شد یک شخصیت احمق و حواس پرت بود. طرفداران جوکر نظرات مختلفی درباره جوکر رومرو دارند. گروهی این شخصیت را عجیب و غریب و کمی ترسناک می‌دانند و گروهی دیگر آن را یک شخصیت کارتونی توصیف کرده‌اند. اما رومرو با وجود اینکه از اصلاح سبیل خود برای ایفای نقش خودداری کرده است، توانست جایگاه خاصی در میان جوکرهای تاریخ سینما و تلویزیون بدست آورد.

2- جک نیکلسون در فیلم بتمن (1989)
Jack Nicholson

جک نیکلسون

یکی از مشهورترین بازیگران شخصیت جوکر، جک نیکلسون (Jack Nicholson) بوده که بازی فوق‌العاده‌ای را در فیلم بتمن به یادگار گذاشته است. ایفای نقش نیکلسون نشان می‌دهد او چگونه از فردی به نام جک نایپر (Jack Napier) به شاهزاده دلقک گاتهام تبدیل شده است. منتقدان تا پیش از نیکلسون، جوکر را شخصیتی برای مخاطبین نوجوان معرفی می‌کردند، اما بازی نیکلسون پیچیدگی و عمق را به شخصیت جوکر اضافه کرد و تقریبا آینه‌ای برای بتمن با ظرافت بازی مایکل کیتون ساخت. حضور نیکلسون در فیلم بتمن به تنهایی می‌توانست موفقیت فیلم را تضمین کند. اما جدا از فیلمنامه نچندان موفق، بازی نیکلسون و شوخ طبعی او در نقش یک خلافکار از جذابیت‌های این فیلم به شمار می‌رود. نیکلسون به خاطر بازی نقش جوکر در فیلم Batman، نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل در جایزه آکادمی سال 1990 شد.

3- مارک همیل در سریال کارتونی بتمن (2016- 1992) و بازی‌های بتمن: آرکام
Mark Hamill

مارک همیل

مارک همیل (Mark Hamill) بازیگر و صداپیشه آمریکایی است که تاکنون در انیمیشن و برنامه‌های مختلفی صداپیشگی کرده است اما عمده شهرت او برای صداپیشگی شخصیت جوکر در سریال کارتونی بتمن بین سال های 1992 تا 2016 است. طرفداران بتمن به خوبی با صدای تیز، حیله‌گر و درنده خوی بارز آن در این سریال کارتونی آشنا هستند و همیشه آن را به خاطر خواهند داشت.

این بازیگر در سری فیلم‌های جنگ ستارگان در نقش لوک اسکای واکر، به عنوان شخصیتی مثبت ظاهر شده بود. زمانی که برای نقش جوکر تست صدا داد مطمئن بود که بخاطر نقش مثبتش در جنگ ستارگان، صداپیشگی شخصیت منفی جوکر، به او نخواهد رسید. مارک خنده شرورانه‌اش را از ولفگانگ موتزارت در نمایش آمادئوس الهام گرفت و برای به تصویر کشیدن شخصیت جوکر از هانیبال لکتر با بازی آنتونی هاپکینز و جری لوئیس تقلید کرد.

4- هیث لجر در فیلم شوالیه تاریکی (2008)
Heath Ledger

هیث لجر

درخشان‌ترین و بهترین شخصیت جوکر دلقک شرور داستان ها را می‌توان در فیلم شوالیه تاریکی دید که هیث لجر (Heath Ledger) با بازی درخشان و خیره کننده خود جوکر را برای همیشه با نام خود عجین کرد. هذیان‌های اسکیزوفرنی جوکر در کنار خنده‌های دلهره‌آورش تبدیل به عناصری جدایی‌ناپذیر از این شخصیت شدند.

در فیلم شوالیه تاریکی جوکر دو داستان متفاوت درباره تبدیل شدنش به این شخصیت شرور می‌گوید:

1. پدر او مردی معتاد به الکل بوده و وقتی مست می‌شده به سمت همسر و فرزند خود حمله‌ور می‌شود و وقتی چهره پسر خود را که غمگین به نظر می‌رسید را می‌بیند با چاقو صورت او را به شکل لبخند زخمی می‌کند و به او می‌گوید:پسر چرا آنقدر جدی هستی؟

2. او یک همسر زیبا داشت که به علت قمار، پس از بدهی‌های سنگینی که بالا میاورد طلبکاران صورت همسر او را زخمی می‌کنند و او هم برای اینکه عشقش را به همسر خود نشان دهد، صورت خود را به شکل لبخند زخمی می‌کند.

لجر به گونه‌ای این نقش را ایفا کرد که هیچ کس در تاریخ سینما برای بازی در شخصیت جوکر با او قابل قیاس نخواهد بود. هیث لجر این بازیگر متد اکتینگ برای ماندگاری شخصیت جوکر کاملاً در نقش خود فرو رفت و همین امر باعث شد تا این شخصیت ابر شرور در شوالیه تاریکی به کارگردانی کریستوفر نولان محبوب‌ترین جوکر در تاریخ سینما باشد. برخلاف رومرو و نیکلسون، هیث لجر جوکری آشفته و روان پریش و در عین حال باهوش را به مخاطب معرفی می‌کند که برای خلق آن از منابع غیر منتظره ای همچون تام ویتس خواننده، فیلم کلاسیک پرتقال کوکی و کتاب‌های کمیک قدیمی، الهام گرفته بود.

جک نیکلسون برترین بازیگر جوکر در تاریخ سینما

صحنه‌های دزدی تا قسمت‌هایی که لحظات دراماتیک فیلم به اوج می‌رسد، بازی خیره کننده هیث لجر در کنار موسیقی با شکوه هانس زیمر از جذاب‌ترین فیلم‌های داستان‌های کمیک محسوب می‌شود. از نکات جالب سری فیلم های شخصیت جوکر این بود که تا قبل بازی درخشان هیث لجر در این نقش، جک نیکلسون برترین بازیگر جوکر در تاریخ سینما بود.

مهمترین اتفاق در فیلم شوالیه تاریکی تلاش هیث لجر برای درک انزوا و شخصیت جوکر بود. او در مدت فیلمبرداری از همه دوستان و خانواده اش دوری و برای 43 روز خود را در اتاق یک مسافرخانه حبس کرد. با این حال سرانجام غم انگیز و خودکشی بازیگر جوکر قبل از اکران شوالیه تاریکی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تراژدی‌های تاریخ سینما ثبت شد. هیث لجر بعد از مرگش جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل برای بازی در نقش جوکر را از آن خود کرد. مرگ لجر و ایفای با شکوه این شخصیت شرور طرفداران زیادی را در سراسر دانیا جذب خود کرد.

5- کامرون مانهن در سریال گاتهام (2014)
Cameron Monaghan

کامرون مانهن

سریال تلویزیونی برادران وارنر یعنی گاتهام به داستان زندگی بروس وین پرداخته و تقریبا پنج فصل طول می‌کشد تا سرانجام پای جوکر با بازی کامرون مانهن (Cameron Monaghan) به سریال باز شود. جوکری با چهره کاملا سفید و ترسناک که در نگاه اول هیولای فرانکشتاین را در ذهن تداعی می‌کند. برخلاف بسیاری از سریال‌ها، گاتهام بدون اشاره به سرگذشت جوکر دلقک شرور داستان ها ، به داستان اصلی و شخصیت‌های کمیک وفادار بوده است.

6- جرد لتو در جوخه انتحار (2016)
جرد لتو

جرد لتو

جرد لتو (Jared Leto) در ابتدا قرار بود نقش جوکر در فیلم بت‌من در برابر سوپرمن: طلوع عدالت (Batman v Superman: Dawn of Justice) بازی کند، اما در نهایت فیلم جوخه‌ی انتحار (Suicide Squad 2016) این نقش را بر پرده‌ی نقره‌ای ایفا کرد. صحبت های زیادی درباره عملکرد جرد لتو به عنوان بازیگر جوکر شده اما هیچ یک از منتقدین این جوکر را به اندازه کافی خوب نمی‌دانند.

به نظر می‌رسد در فیلم جوخه انتحار فیلم سازان قصد داشتند جوکری متفاوت از جوکر هیث لجر خلق کنند. اما تلاش آن ها به تولد جوکری کاملا احساسی منتهی شد. لتو این بازیگر متد اکتینگ در اقدامی عجیب قبل از آغاز فیلمبرداری تعدادی هدیه عجیب برای هم بازی‌هایش فرستاد، مثلا برای مارگو رابی یک نامه زیبا به همراه جعبه‌ای سیاه که موشی داخل آن بود و یک گراز مرده به همراه پیام ویدئویی برای تمام بازیگران این فیلم ارسال کرد. بهر حال بازی جرد لتو نتوانست مانند لجر و نیکلسون مخاطب زیادی برای این شخصیت جلب کند. شاید از پر رنگ‌ترین عوامل این شکست جایگاه این بازیگر نسبت به دو بازیگر قبلی این باشد.

7- واکین فینیکس در فیلم جوکر (2019)
Joaquin Phoenix

واکین فینیکس

فیلم جوکر، اثری مستقل از زندگی این شخصیت شرور بدون حضور بتمن در دهه 80 را روایت می‌کند. این فیلم یک اثر درباره زندگی و سرگذشت جوکر دلقک شرور داستان ها است که تا به حال گذشته‌ای در سینمای هالیوود و جهان نداشته است. فیلمی خوش ساخت که یک تریلر روان شناختی محسوب می‌شود و نقدهای فراوانی دارد.

جوکر واکین فینیکس (Joaquin Phoenix) در واقع غم انگیز ترین، واقع گرایانه ترین و نا امید کننده ترین نسخه این شخصیت شرور است که منبع شرارت در آن از مردی فقیر که به بیماری روانی خاصی مبتلا است و آزار زیادی از جامعه خود دیده است، آغاز می‌شود. عملکرد فینیکس در این فیلم، از تیک های عصبی تا رقص و خنده های عجیب او باورنکردنی است، گویا از مخاطب می خواهد تا با شخصیت دردمند و سرگذشت جوکر همدردی کند. برخلاف سایر ورژن های جوکر، جوکر فینیکس شبیه یک دلقک واقعی لباس می‌پوشد و به جای پوشیدن کت و شلوار بنفش شخصیت کلاسیک خود، از کت و شلوار قرمز استفاده کرده است.

واکین فینیکس فیلم جوکر را یک فیلم ابر قهرمانی نمی‌داند

خیلی از تماشاچیان معتقند که شخصیت واکین فینیکس در این فیلم بجای جوکر داستان‌های کمیک بیشتر به شخصیت‌های اصلی فیلم راننده تاکسی و سلطان کمدی شباهت دارد. واکین فینیکس برای بازی آرتور فلک در فیلم جوکر حدود 24 کیلو وزن کم کرد، که ظاهر لاغر در کنار بازی درخشان تأثیر زیادی در موفقیت نقش داشت.

از مهم‌ترین نکات این فیلم باید به تاد فیلیپس، کارگردان هنگام نوشتن فیلمنامه اشاره کرد که فقط فینیکس را برای نقش جوکر انتخاب کرده بود، اشاره کرد. فینیکس درباره‌ی شخصیت آرتور فلک می‌گوید: «راه‌های مختلف زیادی برای نگاه کردن به آن وجود دارد. هم می‌توان گفت این شخصی است که مثل همه نیاز داشته تا شنیده شود و فهمیده شود و صدایی داشته باشد. یا می‌توان گفت این شخصی است که به طور نامتناسبی نیاز به تعداد زیادی آدم دارد که به او توجه کنند. او وقتی ارضا می‌شود که وسط دیوانگی ایستاده‌ باشد.»

جوکر دلقک شرور داستان ها

جوکر دلقک شرور داستان ها

  بدون شک جوکر تاد فیلیپس بازگشتی موفقیت آمیز به سرگذشت جوکر دلقک شرور داستان ها است : مردی که میخندد... برای مطالعه مقالات بیشتر در زمینه هنر می‌توانید به صفحه مقالات وب‌سایت شهرکالا مراجعه کنید.

جوکر واقعی کیست؟

جوکر واقعی یک شخصیت ابر شرور خیالی‌ بوده که در حقیقت برگرفته از شخصیت اصلی فیلم صامت «مردی که می‌خندد» است. این فیلم در ژانر رومانتیک براساس رمانی از «ویکتور هوگو» ساخته و پرداخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی